Зарегистрироваться
Восстановить пароль
FAQ по входу

Грінченко Б.Д. Словник української мови

  • Файл формата pdf
  • размером 25,99 МБ
  • Добавлен пользователем , дата добавления неизвестна
  • Отредактирован
Грінченко Б.Д. Словник української мови
Київ: Редакція журнала «Кіевская Старина», 1907—1909. - 2971 с.
Це унікальний словник, який укладався протягом сорока шести років. Матеріали почали збирати співробітники журналу Основа десь у 1861 році, сорок років матеріали накопичувалися, але ніхто не брався його закінчити. Лише в 1902 році доручили завершити цю роботу Борисові Грінченку, і в нього було лише півтора року, щоб встигнути закінчити словник, тому що перший том потрібно було здати в друк до 1905 року. Грінченко був змушений працювати по 10-12 годин щодня, без вихідних, самотужки, або з дружиною. Він суттєво посадив здоров’я на цьому, бо вже був хворий на той час. Грінченко помер у 1910 році, на наступний рік після видання останнього тому словника.
"Щоб уявити велич зробленого Б. Грінченком, за два роки удвох із дружиною Марією Загірною (літературне ім’я, а дівоче — Марія Миколаївна Гладиліна) та при допомозі таких світочів української науки, як Володимир Гнатюк, Іван Франко, — досить згадати, що Інститут мовознавства АН УРСР за майже 70 років колективом близько 150 науковців видав 11-томний СУМ, в основі якого лежить попсований Словарь української мови. Попсований, бо з нього вилучили всі слова на репресовану комуністами літеру «ґ», випали слова на «и» (истик, инший тощо), а натомість було напхано дієприкметникових, дієприслівникових, зменшувальних та збільшувальних форм. Вилучено було питомо українську лексику на підставі того, що деякі слова «вчені» вважали «застарілими», «архаїчними», «маловживаними», «розмовними», «діалектними» і т. ін. "
Василь Яременко
". на сьогодні і далі, саме словник Грінченка, хоч і столітньої давності, залишається найпрофесійнішим і найдосконалішим словниковим інструментом для кожного, хто працює з українською мовою. "
Оксана Забужко

Київ: Редакція журнала «Кіевская Старина», 1907—1909. - 2971 с.
  • Чтобы скачать этот файл зарегистрируйтесь и/или войдите на сайт используя форму сверху.
  • Регистрация