Стаття. — Збірник статей науково-інформаційного центру «Знання» за матеріалами LIX міжнародної науково-практичної конференції «Розвиток науки в XXI столітті», м. Харків, 14.04.2020. — Харків: науково-інформаційний центр «Знання», 2020. — С. 41-55.
Показано кореляцію перспективних літологічних комплексів бортів Дніпровсько-Донецької западини на час перед пізньосерпуховським розмивом. Встановлені особливості поширення відкладІв пізнього візе і раннього серпухова (карта). Використані дані по понад 80 глибоких свердловинах Північного борту для горизонтів С 7-9 –С18. Виділено 4 зони характерного осадконагромадження: виступу, заглиблення, розмиву, перехідна зона.
Для Південного борту з окраїною Південно-західного складчастого Донбасу проаналізовано матеріли геології вугленосних розрізів Запропоновано індексацію горизонтів відповідно до індексації маркуючих вапняків . Наведено 2 характерних розрізи через Кохівське скупчення газу та екрануючий його Морозівський скид. Деталізовано поведінку горизонтів С1-С18 . Показано зв`язок поширення пісковиків від величин пористості нижньокам'яновугільних відкладів і зменшення піскуватості розрізів з південного заходу на північний схід відповідно до глибини залягання відкладів і наростання ступеня метаморфізму вугільних пластів у Західному Донбасі. Наведено статистику розподілу пористості у керновому матеріалі трьох геолого- промислових районів. Надано дані для районів по зміні колекторських властивостей залежно від глибин залягання (200-1600м). Встановлено, що пісковики одного інтервалу глибин зменшують пористість як з глибиною, так і в північно-східному напрямку. Одержані дані дозволяють визначити перспективи газоносності Південного борту лише щодо малорозмірних, малих за запасами газових родовищ (скупчень). Вони очікуються в антикліналях, геміантикліналях та окремих тектонічно екранованих блоках. Ймовірні тектонічно та меншою мірою літологічно екрановані пастки.
Карта поширення продуктивних горизонтів - відкриття перспектив.
Північний борт ДДЗ.
Фрагмент карти поширення продуктивних горизонтів (поверхня передверхньосерпуховського розмиву): 1 – лінія Північного крайового порушення(перетинає границі поширення горизонтівС7-С18); 2 – границі горизонтів. Cклали О. Д. Білик, А. В. Полівцев, 2001.
Південний борт.
Колектори ділянки комплексних досліджень Левенцівка – Кохівка – Нововербське.
Геологічний розріз по лінії III – III. За матеріалами Павлоградської КГГП(Лішін В. П. і ін. ). Пласти-колектори – темний колір.
Геологічний розріз по лінії II-II. За матеріалами Павлоградської КГГП. Пласти-колектори – темний колір.
Зональна зміна пористості пісковиків Південного борту і прибортової частини ДДЗ.
Зміна колекторських властивостей пісковиків Південного борту залежно від глибини залягання.
Висновки (3).
Список літератури (2).