Навчальний посібник. В 2-х ч. / Наук. ред. М.Я. Сивий. — Тернопіль: б.в., 2013. — 512 с.
Навчальний посібник складається з чотирьох частин. У цьому посібнику пропонуємо дві частини. У першій «Чинники диференціації й головні географічні закономірності поверхні Землі» розглянуто гіпотези щодо походження Землі, поділу її поверхні на водну й суходільну, чинники диференціації природи цих поверхонь, дано досить детальну характеристику такого чинника як людство, його походження, шляхи розселення, розвиток древніх людських цивілізацій, що сформувалися на природній основі й заклали фундамент сучасних. Показано людину як великого будівничого свого життєвого середовища й не меншого руйнівника середовища природного.
Описано загальні географічні закономірності диференціації природи поверхні Землі, обґрунтовано регіональний підхід до фізико-географічного районування суходільної й водної поверхонь Землі.
В другій частині «Водна поверхня Землі» дано загальну фізико-географічну характеристику Світового океану: геологічної будови і рельєфу його дна, фізичних і хімічних властивостей його вод, горизонтальних і вертикальних рухів вод, органічного світу й донних відкладів, відзначено величезне багатство океану мінеральними й органічними ресурсами, екологічне й господарське його значення.
В регіональній характеристиці Світового океану досить детально описано природу як кожного океану загалом, так і його окремих регіонів - океанічних басейнів і суббасейнів, морських басейнів і головних морських областей. Посібник ілюстровано таблицями, картосхемами, графіками та кольоровими й чорно-білими фотографіями.
Посібник розрахований на студентів географічних факультетів вузів, магістрантів, вчителів географії і біології загальноосвітніх шкіл.