Учебно пособие. — София: Тип Топ Прес, 2012. — 300 с.
Монографията речни води на България е географски прочит на хидроложките процеси на територията на страната и анализ на управлението и използването на речните води. В нея се разкриват закономерностите, регионалните особености и локалната специфика на хидрографската структура, формирането и режимът на речния отток, термиката на водните потоци и ледовите образувания в тях, вътрешногодишният ход на плаващите наноси, съдържанието на главните йони и минерализацията. Тя подрежда географския анализ в йерархичен ред от територията на цялата страна към хидрогеографските региони, водосборните области и главните поречия.
Уводът на монографичният труд - Развитие на изследванията за речните води в България, разглежда измененията в организацията и структурата на хидрометричната мрежа и непрекъснатия процес на изучаване на речните води. Той представя както подходите и методите на хидроложките изследвания, така и резултатите от теоретичните и регионалните анализи на процесите в речните басейни от началото на 20 век до първото десетилетие на 21 век.
Първата част на монографията - Речна мрежа, обяснява палеохидроложката еволюция, съвременната пространствена организация на водните течения и възможните пътища в бъдещото развитие на хидрографската мрежа от синергетична гледна точка. Първата част на книгата детайлизира хидрографската карта на България, чрез описанието на 2400 реки, подредени по хидро-географски райони, главни водосборни басейни и главни поречия.
Книгата е предназначена за хидролози и специалисти в практиката.
Увод - развитие на изследванията за речните води.
Речна мрежа:Еволюция на съвременна структура ма речната мрежа - формиране и развитие на речната мрежа; структура и организация на речната мрежа;
Хидрографска специфика на главните водосборни басейни и поречия - хидро-географски региони и главни водосборни басейни; Дунавски водосборен басейн; Черноморски водосборен басейн; Егейски водосборен басейн.