(Ecopetrol), Williams S. (Fugro-LCT), Bain J. (Galileo Geophysics)
The First Break, V. 19, 2001.
Реферати перекладених робіт, використаних при підготовці доповіді А.В.Полівцева та Г.Б.Сергія (УкрДГРІ) для доповіді на семінарі НАК «Нафтогаз України» з комплексного прогнозу нафтогазоносності 27.04.2004 р в м. 0хтирка. Укр. мовою.
На прикладі басейну Верхньої Магдалени Upper Magdolena в Колумбії (труднодоступний район – Кордільєри центральні і західні) площею 12000 км2 (Крейдові і кайнозойські відклади) Тут було виявлено багато проявів нафти але не в комерційних кількостях. Добра геохімічна кореляція між проявами нафти (газовими аномаліями) і екстрактами із сланців формації Валерта та нафтонасиченість пісковиків вказують, що нафта з формації Валерта мігрувала вздовж вузького басейну з виходами докембрійського фундаменту.
Басейн розвідувався як традиційними методами (геолого-геофізичні дослідження від регіонального до детального масштабів) та сучасними технологіями, зокрема аерогравіметричними і аеромагнітними. Ці технології є більш дешевими, ніж сейсмічні роботи (у тектонічно порушених районах 1 погонний км=25000 дол. ) Після вказаних методів автори рекомендують проведення детальної сейсміки для кращої локалізації майбутніх свердловин.
Граві- і магніторозвідка. Важливою умовою зйомок було достатньо детальне “покриття” даними ділянок на підніжжях схилів – для виявлення можливих осадків під фундаментом (насувна тектоніка – чи підкиди?) – потенціальних пасток. Комплексна інтерпретація гравірозвідки і магніторозвідки дозволила деталізувати структурні елементи. Виявлення “похованих” осадових порід методом гравірозвідки ускладнювалось маскуючим впливом тектонічних порушень, тоді допомогали дані магніторозвідки.
Дистанційні і ін. методи. Після інтерпретації даних гравірозвідки і магніторозвідки і вилучення з розгляду інтрузивних тіл до комплексної інтерпретації було залучено дані дистанційних методів. Дані геологічних, дистанційних і геофізичних методів стали основою для картування території за перспективами з урахуванням наявних оцінок типів пасток. Враховувалось і розташування вже відомих родовищ. Таким чином ділянки були ранжирувані за площею,повнотою розрізу та доступністю.
Інтерпретація даних гравірозвідки і магніторозвідки та моделювання допомогли з”ясувати деякі особливості геологічної будови (породи фундаменту внаслідок прояву насувної тектоніки – thrust залягають над відкладами крейди і кайнозою).
Магнітотелуричний метод. Оскільки породи фундаменту і занурені під них осадки відрізняються за опором і провідністю (у древніх порід зазвичай вищий опір), можна застосовувати магнітотелуричні методи і “тривале електромагнітне профілювання” На основі даних цих методів та гравіметричних та магнітних 2Д моделей створено – загальні моделі , на основі яких – поставлені сейсмічні роботи.
З інших несейсмічних методів залучались також деякі наземні геохімічні дані (по грунтах), які добре узгоджувались із геофізичними даними, також застосовувалась гамма-спектрометрія. Позитивні прогнози підтвердились бурінням (наразі 1 свердловиною).Інформативність методів не порівнюється.