Podręcznik. — Lublin: Politechnika Lubelska, 2015. — 160 s. — ISBN 978-83-7947-151-5.
Celem podręcznika przygotowanego dla studentów jest wprowadzenie pewnego standardu nauczania języka C, niezależnego od osoby prowadzącej oraz kierunku studiów. Dzięki temu studenci WEiI mogą opanować jednolite podstawy programowania na bazie języka strukturalnego.
Specyfika planu zajęć na WEiI polega na tym, że nauczanie języków programowania nie jest poprzedzone zajęciami z podstaw algorytmiki. Dlatego przygotowany podręcznik rozpoczynają dwa rozdziały nie związane bezpośrednio z językiem C, lecz dotyczące algorytmów i omówienia środowiska programistycznego Dev-C++. W strukturze podręcznika, bezpośrednio po omówieniu podstaw programowania imperatywnego (rozdział 3) umieszczono dział poświęcony wprowadzeniu funkcji standardowych i własnych (rozdział 4). Ma to na celu uświadomienie studentom, że taka metoda programowana jest działaniem powszechnym. Wieloletnie doświadczenie dydaktyczne, szczególnie w odniesieniu do młodzieży kierunków innych niż Informatyka, pokazało, że studenci mają poważne trudności, by przestawić się na inny tok myślenia, gdy z jednolitego kodu funkcji main muszą wydzielić funkcje własne realizujące określone działania.
W końcowej części podręcznika zamieszczono wykaz najważniejszych pojęć związanych z algorytmiką oraz programowaniem w języku C. Wykaz ten opracowano w języku polskim, angielskim oraz ukraińskim.
W podręczniku do minimum ograniczono opis teoretyczny, skupiając się przede wszystkim na praktycznych aspektach programowania i rozwiązywania konkretnych zadań. Rozdziały dotyczące nauczania języka C mają jednolitą strukturę, w której można wydzielić: podstawy teoretyczne uzupełnione stosownymi przykładami, arkusz przykładowych ćwiczeń, w którym przedstawiono i opisano sposób ich rozwiązywania, a także arkusz zadań do samodzielnego wykonania. Zadania te mają zróżnicowany stopień trudności, z uwagi na potrzebę dostosowania ich do poziomu studentów z różnych kierunków studiów.
Od Autorów.
Wprowadzenie do programowania. Algorytmy.
Praca w wybranych środowiskach programistycznych.
Proste programy imperatywne. Wprowadzanie i wyprowadzanie danych. Instrukcja przypisania. Wyrażenia.
Proste programy strukturalne. Funkcje standardowe i funkcje własne.
Instrukcje warunkowe IF, IF..ELSE. Operator warunkowy.
Instrukcja wyboru SWITCH. Instrukcja BREAK.
Instrukcje iteracyjne WHILE, DO..WHILE. Instrukcja CONTINUE.
Instrukcja iteracyjna FOR.
Zmienne i wskaźniki. Wykorzystanie wskaźników do komunikacji między funkcjami.
Tablice statyczne. Wskaźniki do tablic.
Dynamiczna alokacja pamięci, tablice dynamiczne.
Łańcuchy znakowe i funkcje łańcuchowe.
Struktury i unie.
Pliki.
Dyrektywy preprocesora.
Standardowa biblioteka ANSI C.
Список обранoї термінології.
Zakończenie.
Literatura.