Зарегистрироваться
Восстановить пароль
FAQ по входу

Sapkowski Andrzej. Coś się kończy, coś się zaczyna

  • Файл формата pdf
  • размером 154,10 КБ
  • Добавлен пользователем
  • Отредактирован
Sapkowski Andrzej. Coś się kończy, coś się zaczyna
Coś się kończy, coś się zaczyna – opowiadanie fantasy Andrzeja Sapkowskiego. Powstało w 1992, a po raz pierwszy opublikowane zostało drukiem w 1994. W 2000 zamieszczono je w zbiorze o takim samym tytule.
Choć „Coś się kończy, coś się zaczyna dotyczy Geralta z Rivii, nie jest jednak związane z sagą o Wiedźminie, wbrew nocie zamieszczonej przez wydawcę nie jest również alternatywnym zakończeniem sagi, a całkowicie odrębnym utworem — co podkreślił sam autor.
Pomysłu na opowiadanie dostarczyła Sapkowskiemu wiadomość o ślubie Pawła Ziemkiewicza i Pauliny Braiter. Jego treścią jest przebieg wesela Geralta i Yennefer z Vengerbergu. W opowiadaniu występuje wiele postaci znanych z wczesnych opowiadań z cyklu wiedźmińskiego, jak też nawiązania do części sagi, która w momencie publikacji opowiadania (1994) jeszcze nie istniała. Sapkowski we wstępie do wydania z roku 2000 wyjaśniał to następująco:
„Uważni czytelnicy dostrzegą jednak w „Coś się kończy. pewne fragmenty tekstu, które opowiadanie z pięcioksięgiem łączą tak jakby. Jest to niezbity dowód na fakt, że „wiedźmińska saga tworzona była według precyzyjnego planu, nie była, wbrew plotkom, pisana chaotycznie niczym rozgrywka role playing game, a zakończona wtedy, gdy autorowi się znudziło.
  • Чтобы скачать этот файл зарегистрируйтесь и/или войдите на сайт используя форму сверху.
  • Регистрация